ELEVATE CHICAGO DANCE

MORNING

 

9:00-10:00 AM 
Molly Shanahan/Mad Shak in Dance Studio
More Body Love Workshop - Open to all!

10:00-10:30 AM 
Khecari in Dance Studio
Marginalia

10:00-11:00 AM
Joanna Furnans in The Learning Lab
“Sophistication”: A Discussion of Value, Genre, and Hierarchy

10:30-11:00 AM 
Mandala South Asian Performing Arts in Sidney R. Yates Gallery
Genealogy

Molly Shanahan / Mad Shak in Dance Studio
Losing Place and Space: On Purpose or Not

 

10:30-11:15 AM
Asimina Chremos in G.A.R. Rotunda
RISE: Relationship is Self Existing
 


 

11:00-11:30 AM 

Onye Ozuzu / Ozuzu Dances in Dance Studio
AFRO+SPACE+TIME

Visceral Dance Chicago in Randolph Square
Soft Spoken

Synapse Arts on Washington St. Staircase

 

11:00 AM-12:00 PM 

Deeply Rooted Dance Theater in Sidney R. Yates Gallery

INDUMBA
 

11:00 AM-1:30 PM  
Dance-for-Camera Screenings in Claudia Cassidy Theater
11:00 AM - Ginger Krebs: Escapes and Reversals

11:30 AM - Nejla Yatkin & Enki Andrews: Dancing Around the World
11:55 AM - Sara Zalek: Formidable Dreams
12:15 PM - Nadia Oussenko: On Following, Chapter I: The Tango
12:30 PM - Catherine Sullivan: The Startled Faction
1:05 PM - Monica Thomas: 5 short dance films

11:15-11:45 AM
Open Cypher Zone with DJ Rae Chardonnay in the Garland Gallery

11:30 AM - 1:00 PM
Moonbones in Dance Studio, Procession to G.A.R. Rotunda
Yoga Class

Victoria Bradford / A House Unbuilt on 2nd Floor Ramps, followed by a Discussion in The Learning Lab

When Fear Hits the Body: Performance & Dialogue

11:30AM - 2:30PM
Carole McCurdy in Randolph Square
Five Stud Stud

Elevate Chicago Dance 2018 was a day of performances plus installations, workshops and discussions by 45 Chicago dancemakers.  The broadly defined theme of the day explored intersections between Dance, Space, Race, and Place. The Elevate Chicago Dance 2018 artists, through a diverse range of dance and interdisciplinary works, made connections with current ideas about the dynamics between race, social spaces, and personal and body histories. For artists as well as for public audiences, the cultural, political and architectural history of the Chicago Cultural Center building was a powerful setting for these relevant considerations. Dance performances activated all the floors and multiple public areas of the landmark Chicago Cultural Center, including the Claudia Cassidy Theater, GAR Hall, the Dance Studio, and Preston Bradley Hall.

Elevate Chicago Dance 2018 was presented in partnership with the City of Chicago's Department of Cultural Affairs and Special Events (DCASE) with additional support from the Elizabeth F. Cheney Foundation and many generous individuals. This program was also made possible in part by a grant from Illinois Humanities, the National Endowment for the Humanities, and the Illinois General Assembly.

The event was produced in connection with the Crystal Anniversary Brunch - Celebrating 15 Years of Chicago Dancemakers Forum.

AFTERNOON

1:00-1:30 PM
Anna Martine Whitehead on North/Randolph Staircase
Notes on Territory
 

BraveSoul Movement in Garland Gallery
Be About It

DANCEMAKERS 2018 TIME CAPSULE
Group Photo open to all choreographers and artists who are making dance in Chicago in 2018.
Meet on the interior staircase on the Washington St. side at 1:00pm

#ChiDancemakers2018

1:30-2:00 PM
Open Cypher Zone with DJ Bonita Appleblunt in the Garland Gallery

Brittany Harlin in Dance Studio

Lucky Plush Productions in Sidney R. Yates Gallery
Rink Life

Moonbones in G.A.R. Rotunda
Plays with Power

1:30-2:15 PM

Ginger Krebs in Randolph Square and 1st Floor Hallways

Hey Guys

2:00-2:30 PM
Margi Cole / Dance COLEctive in Dance Studio
When Bodies Ring

Hedwig Dances in Sidney R. Yates Gallery
Futura (excerpt)

Nico Rubio in Claudia Cassidy Theater

2:30-3:00 PM  
Paige Caldarella in Sidney R. Yates Gallery
If Left Unchecked

Mordine & Company in Claudia Cassidy Theater
Three Women

J'Sun Howard  in Dance Studio
aMoratorium

Open Cypher Zone with DJ Bonita Appleblunt in the Garland Gallery

3:00-3:30 PM  
Honey Pot Performance in Sidney R. Yates Gallery
Ways of Knowing (excerpt)

Ayako Kato / Art Union Humanscape in Dance Studio
Don’t “Forget the Past,” Don’t “Neglect the Present,” Don’t “Fear the Future”

Peter Carpenter in Claudia Cassidy Theater
Rituals of Abundance for Lean Times #7: Divisions of Labor

Darling Shear in G.A.R. Hall
White Man Sleeps

3:30-4:00 PM 
Elysia C. Banks / Banks Performance Project in Dance Studio
Of Wine and Chocolate

Emma Draves in various spaces, then Preston Bradley Hall

For Those Who Are Present

Jenn Freeman/ Po' Chop in G.A.R. Rotunda
Building a People's Church

Rika Lin aka Fujima Yoshinojo in Claudia Cassidy Theater
Reflections of Yu

Same Planet Performance Project in Sidney R. Yates Gallery
Lie Through My Skin

3:30-4:30 PM
Megan Young in Randolph Square
Chimeric Whiteness, Or Nightmares Passing As Normal

3:45-4:15 PM 

Open Cypher with DJ Rae Chardonnay in the Garland Gallery

4:00-4:30 PM 
Erin Kilmurray in Dance Studio
Search Party

The Humans in Claudia Cassidy Theater
SUNS: She-Wisdom

The Seldoms in Sidney R. Yates Gallery
RockCitizen

Rob Welcher in Preston Bradley Hall
Volledig: Emptied of Shame, Full of Life

4:30-5:00 PM  
Ayodele Drum & Dance in Preston Bradley Hall
Zaouli/Footwork and Sorsone

ALL DAY

Erica Mott / Erica Mott Productions in G.A.R. Hall
When Words Fail

Sara Zalek in G.A.R. Rotunda
Formidable Dreams

1/10